Forum Album Sklep
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Smaczaki - przysmaki dla psa Pomagam.pl - Pomagamy w potrzebie Zwierzakowo - Internetowy Sklep Zoologiczny Labradory - na dobre stawy

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy może zrobić krzywdę dziecku?
Autor Wiadomość
Dobry 
Administrator

Wysłany: 2004-12-02, 14:00   Czy może zrobić krzywdę dziecku?

Proszę użytkowników o pomoc w rozwiązaniu problemów Krzysztofa.

Krzysztof, w mailu do Redakcji Labradory.info napisał/a:
Od tygodnia jesteśmy posiadaczami 8-miesięcznego labradora czarnego. Jest to bardzo przyjemny piesek, tyle że jest trochę duży i niektóre jego zachowania wzbudzają nasze wątpliwości i ostrożność. Mamy 6-letnią córkę. Pies ją bardzo lubi i zawsze jest chętny do zabawy z nią. Tyle że czasem tarmosi ją za ubrania. To to jeszcze nic, ale niekiedy chwyci ją zębami za skórę. Znamy ten jego odruch, gdyż zdarza się, że i nas tak chwyci. Nie jest to bolesne i nie sądzimy, że pies ma jakieś zabójcze instynkty. Ale czy w wypadku labradora jest to normalne - takie chwytanie zębami? I czy pozwalać mu na to? Czy należy się tym niepokoić, czy on raczej z tego wyrośnie? Czy może się tak zdarzyć, że podczas takiej zabawy zrobi on krzywdę dziecku, gdyż z nią najczęściej w ten sposób chce się on bawić?

Bardzo prosimy o poradę, gdyż nie mamy doświadczenia w obchodzeniu się z psem.

Katarzyn@ 
Moderator

Mój labrador: Ciasteczka
Pomogła: 30 razy
Wysłany: 2004-12-02, 15:47   

Labradosz, szczególni emłody posiada takie zapędy. Szczeniak lubi gryźć, wcześniej jak był z rodzeństwem podgryzał braci i siostry w zabawie.
Dla psa to zabawa jednak ni enależy mu na to pozwalać.
Może on zrobić krzywde dziecku zupełnie niechcąco, 6- cio letniemu dziecku nie wiele potrzeba do płaczu... Mój pies rónież lubi 'szczypać', ja mu na to niepozwalam, ale czasami próbuje z innymi ludźmi, jednak raczej łapie za ubranie, a jest już dorosły.
Inna sprawa, nie powinno się pozwalać dziecku na wszystko w stosunku do psa ' bo to labek...' i raczej nadzorować zabawy, szczególnie jak pies jest młody i duży, może przewrócić dziecko, popchnąć itp.
Dziecko niegdy też nie będzi euważane przez psa za osobnika stojącego wyżej w hierarchi i o tym też nalezy pamiętać.

Moja rada jest prosta, juz teraz zacząć konsekwentnie wychowywać psa,
pozdrawiam.

Marta 
Junior Admin
KŚMod

Mój labrador: Malibu i Blavod
Pomogła: 8 razy
Wysłany: 2004-12-02, 17:15   

Malibu tez probowala podszczypywac jako szczeniak, ale ostre NIE i przerwanie zabawy wystarczylo, by przestala to robic.
Moim zdaniem recepta na to zachowanie jest konsekwentne reagowanie za kazdym razem, gdy pies zaczyna podgryzanie.

pozdrawiamy i zyczymy sukcesow wychowawczych
Marta & Malibu

gosiak 

Mój labrador: Leo
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2004-12-02, 19:54   

kiedy Leo bawi się z moja 6 letnią bratania, to w właśnie w taki sposób, a ma już ponad 1,5roku! jesteśmy konsekwentni, ale on jest uparty i cholernie zazdrosy stąd te jego zabawy w sczypanie. z nami tez próbuje, ale na nasze NIE uspakaja się! ale młody pies i dziecko to mieszanka wybuchowa i trzeba od czasu do czasu "rzucić" na nich okiem!

asia83 
:)

Mój labrador: Sonia
Wysłany: 2004-12-02, 20:45   

My stosujemy zwykłe fe albo nie wolno, ale i tak Sonia nie potrafi się powstrzymać! Podczas podgryzania powarkuje. To że labradory to z natury łagodne psy to nie znaczy że jako szczeniaki nie będą gryść, ale to są zwykłe zabawy. Taki instynkt, nad którym trzeba popracować.

Nika 

Mój labrador: Lara
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2004-12-02, 21:27   

Obawiam się, że większość zapomina, że labrador jest psem myśliwskim. Jak wszystkie psy ma próg agresji. Jest on niższy od np. progu agresji u nowofunlanda! A przecież nowofunland - z rodziny molosów używany był do walk i ataków w starozytności (atakował "po sygnale", wcześniej wypuszczano inne agresywne psy, a molosy szły za nimi i zagryzały całe osady - to pamiętam ze studiów). Według naszych szkoleniowców jest więcej pogryzień przez retrivery (labradory i goldeny) niż np. przez wyżej wspomniane nowofunlandy. Przyczyna tkwi zapewne w tym, że traktuje się labradory jako psy kompletnie pozbawione instynktów, łagodne i pozwala na "robienie z nimi wszystkiego". Proszę wskazać, którry rodzic, właściciel labradora (np) zwróci uwagę na to, że dziecko wpycha psu palec do oka. I teraz wyobraźmy sobie tą samą sytuację u właścicieli owczarków niemieckich, rottweilerów, etc.
Labrador, jak to pies lubi gryźć, trzeba tego sukcesywnie i stanowczo oduczać. Oddalać się jak tylko zaczyna, pokazywać baaardzo interesujące zabawki, które się bawią (a nie są rzucane do psa, trzeba mu pokazać co z tym robić). Dziecko nauczyć szacunku i nie pozwalać na zbytnią wylewność. Sama mam prawie 7-latka i wiem, co znaczy zamęczanie psa;-)
Pozdrawiamy!

m.m.s 

Mój labrador: FIGA
Pomogła: 10 razy
Wysłany: 2004-12-02, 21:48   

Nika napisał/a:
Według naszych szkoleniowców jest więcej pogryzień przez retrivery (labradory i goldeny) niż np. przez wyżej wspomniane nowofunlandy.
ja myślałam że labradory to psy nie agresywne bo to wbrew ich naurze!!! przodómówcy mają rację trzeba zwracać uwagę na to żeby piesio nie gryzł i zabraniać mu systematycznie,ale trzeba też wytłumaczyć dziecku że to nie zabawka i że pewnych rzeczy z pieskime nie wolno robić bo może się zdenerwować i ugryźć.

Krystyna 
HODOWLA LEMINISCATUS

Pomogła: 103 razy
Wysłany: 2004-12-02, 22:10   

Nie znam ani ja ani znajomi hodowcy czy weterynarze ZADNEGO przypadku pogryzienia czlowieka przez labradora. Oczywiscie mowie o rasowym labradorze a nie psie "pisz Pan labrador" Labradory jako rasa sa pozbawione agresywnosci wzgledem czlowieka!

Krystyna 
HODOWLA LEMINISCATUS

Wysłany: 2004-12-02, 22:11   

Wg waszych szkoleniowcow czyli wg kogo?
Bardzo jestem tego ciekawa

Nika 

Wysłany: 2004-12-02, 22:38   

Szkoleniowcy - A.Orłowska (behawiorysta zwierzęcy). Zapytam o literaturę dotyczaćą tego.
Agresja u labradorów? Osobiście znam kilka (rasowych) agresywnie reagujących na inne psy.
Poza tym jedna uwaga, Krystyno. Labrador jest zwierzęciem i nieważne czy sie uważa, że jest agresywny czy nie. Nie ma możliwości selekcji genów odpowiedzialnych za agresję w przypadku hodowli nielaboratoryjnych, tzn. prowadzonych poza placówką naukową. Rasę wyselekcjonowano w ciągu wielu lat, nie ma ona wykazywać agresji, ale jak u wielu zwierząt, mogą pojawić się psy agresywne (nawet wśród tych rasowych). Obecnie to są mieszanki genetyczne. Według tego co uczyli nas na studiach, tak to może wyglądać...

Krystyna 
HODOWLA LEMINISCATUS

Wysłany: 2004-12-02, 22:44   

Nie mowilam slowa o agresywnych zachowaniach do innych psow bo te sie oczywiscie zdazaja.
Podkreslam natomiast ze zarowno ja jak i moi znajomi "siedzacy w rasie" nie znaja przypadku pogryzienia czlowieka przez labradora.
A ty znasz?

Nika 

Wysłany: 2004-12-02, 22:50   

Nie znam, oczywiście. Ale równoczesnie zastanowiło mnie, to co usłyszałam (m.in. o progu agresywności - troche pamiętałam ze studiów...).
Zapytam o konkrety i dam znać.

Bartuzi 

Mój labrador: Coffee [i]
Wysłany: 2004-12-02, 23:23   

A ja jestem zdania, że żadnego psa bez wyjątku nie powinno się zostawiać z dzieckiem bez uwagi i nadzoru. Bez względu na to jaka rasa i jaki by łagodny nie był. Jak słyszę nie raz, że pies jest tak łagodny, że go można z dzieckiem zostawić sam na sam to mi dreszcze po plecach przechodzą.

henryk 

Mój labrador: Gora
Wysłany: 2004-12-03, 00:08   

Nasza Gora miała osiem miesięcy jak ją kupiliśmy.Podszczypywała tylko najmłodszą córkę i wszystkie inne małe dzieci,które do nas w tamtym czasie przychodziły.W momencie,kiedy pies kąsa natychmiast należy zareagować odpowiednią komendą wydaną stanowczym tonem.My używamy słowa "zostaw!"Musi być to zawsze to samo słowo"zostaw!"Nie używamy innych wyrażeń takich jak:nie ruszaj,nie gryż itp.Używając zawsze tego jednego słowa,pies szybko zrozumie,że tak nie wolno.Dzisiaj Gora ma cztery lata i już dawno zapomnieliśmy o tym problemie kąsania.
Na pytanie czy labrador może zrobić krzywdę dziecku odpowiadam TAK!
Podam jeden przyklad,bardzo niewinny.Pozwoliłem córce prowadzić Gore.Przy lewej nodze na krótkiej smyczy,szły bardzo ładnie.Było nas więcej,ktoś krzykną,chodżcie do parku i wszyscy pobiegli no to Gora też.Gora szarpnęła córkę tak mocno,że cała była w powietrzu.Efekt-kolana,łokcie i warga rozbite.Pies nie chciał zkrzywdzić córki,chciał się tylko pobawić.Labrador jest silnym psem i nienależy zostawiać go samego z dzieckiem,tym bardziej,że dzieci mają przedziwne pomysły na zabawe z psem.
Przykładów mogę podać więcej. HENRYK.

starbi 

Mój labrador: Mega (czyli ILIJA HZ)
Wysłany: 2004-12-03, 09:29   

mamy 5 miesieczna labradorke i 5,5 letnia siostrzenice.
I nie jest latwo! male dziecko i mlody pies to mieszanka wybuchowa! Nie jestesmy w stanie wytlumaczyc natalce, ze jak macha ciastekiem, to nie ma bata- Mega w koncu nie wytrzyma i skoczy :( No, i uparcie lapie ja za warkoczyki...
Tyle, ze zupelnie jest to pozbawione agresji - ot, takie pobaw sie ze mna, przeciez tez jestes szczeniaczkiem :)

Odpowiedz do tematu