Forum Album Sklep
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Smaczaki - przysmaki dla psa Pomagam.pl - Pomagamy w potrzebie Zwierzakowo - Internetowy Sklep Zoologiczny Labradory - na dobre stawy

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostry portret i maksymalnie rozmyte tło.
Autor Wiadomość
agazoom 

Pomogła: 24 razy
Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2010-09-12, 17:38   Ostry portret i maksymalnie rozmyte tło.

Jestem fotograficznym "lajkonikiem" i proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jak osiągnąć efekt ostrego portretu z rozmytym tłem używając aparatu Nikon D80 z obiektywem 18-55mm.

gregory23 

Mój labrador: Max
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2010-09-12, 19:02   Re: Ostry portret i maksymalnie rozmyte tło.

agazoom napisał/a:
Jestem fotograficznym "lajkonikiem" i proszę o łopatologiczne wytłumaczenie jak osiągnąć efekt ostrego portretu z rozmytym tłem używając aparatu Nikon D80 z obiektywem 18-55mm.

Mniemam że obsługę aparatu umiesz w podstawowym zakresie.
A więc ustawiamy aparat na funkcji "M" (manualne ustawienie aparatu), później patrzysz jaki masz najmniejszy parametr F (przesłona).
Przyjmujemy że w tym obiektywie ja 55mm F = 5.6 (to jest przypuszczenie bo nie wiem jaki dokładnie jest i trzeba sobie przełożyć to na odczytanie parametru z obiektywu gdzie pownien być zapis 1:3.4-5.6) Jak jest identyczny z tym co napisałem to na 55mm minimalna przesłona z jaka możemy ustawić obiektyw to F=5.6)
Ustawiasz sobie obiektyw na najmniejsza przesłonę jaka uzyskasz (5.6),
później czas naświetlania taki jaki będzie odpowiedni do zastanych warunków i i najlepiej ustawiasz żeby AF działał punktowo (te punkciki co się pojawiają po naciśnięciu spustu żeby tylko środkowy się pojawiał)
Ustawiasz modelkę od siebie w odległości jaka Ciebie interesuje w zależności czy to ma byc całościowy portret czy tzw popiersie i robisz zdjęcie.

[ Dodano: 2010-09-12, 19:09 ]
Uzyskasz taki efekt:

Ale im większa ogniskowa obiektywu (portretówka super wychodzi około 85 mm - 100mm) i mniejszy paranetr F niektóre obiektywy pozwalają od F=1.2 (drogie) a w miarę dostępne to F=1.8 tym rozmycie większe.

[ Dodano: 2010-09-12, 19:11 ]
agazoom, w aparacie masz jeszcze opcje programu tematycznego portret za pomocą którego uzyskasz podobny efekt

V_Wrzesniewska 
Viola i Sara

Mój labrador: Sara
Pomogła: 9 razy
Wysłany: 2010-09-12, 19:35   

I znowu siedze i czytam :)

gregory23 

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2010-09-12, 19:39   

V Wrzesniewska napisał/a:
I znowu siedze i czytam :)

Mam nadzieje że bardziej zrozumiale :)

Jak coś pytać :) a przy czytaniu aparat w rękę :)

Ruda_i 
www.zwierzakompstryk.pl

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-09-12, 19:48   

faceci jakos technicznie lepiej temat ogarniają, ja wszystko zawsze robie na czuja, bo uważam że tak ma być i prawie zawsze wychodzi, a jak sie mnie potem ktos pytaj jak to zrobilam albo dlaczego tak to nie wiem co odpowiedziec :P

gregory23 

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2010-09-12, 19:50   

Ruda_i napisał/a:
faceci jakos technicznie lepiej temat ogarniają, :P
jak bym miał przy sobie jeszcze Nikona to bym jeszcze po kolei powiedział (napisał) po kolei co przyciskać i co przestawiać :d
Niestety albo stety mam Canona :D

Ruda_i 
www.zwierzakompstryk.pl

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-09-12, 19:52   

ja osobiscie uwazam ze canony mają wygodniej rozmieszczone przyciski ;) i nie mowie tego bo używam canona, bo robie zdjecia tym co mi w ręce wpadnie i sa to zarowno nikony jak i canony

[ Dodano: 2010-09-12, 19:53 ]
ale to juz Offtopa robie ;) i tym samym go koncze :)

co do takiego efektu to najlepiej samemy sie pobawic w trybie manualnym i poprobowac jakie efekty wychodza na roznych czasach i przysłonach ;)

Wena 
Agata

Mój labrador: Wena
Pomogła: 13 razy
Wysłany: 2010-09-12, 20:01   Re: Ostry portret i maksymalnie rozmyte tło.

gregory23 napisał/a:
agazoom napisał/a:

Ale im większa ogniskowa obiektywu (portretówka super wychodzi około 85 mm - 100mm) i mniejszy paranetr F niektóre obiektywy pozwalają od F=1.2 (drogie) a w miarę dostępne to F=1.8 tym głębia wyjdzie większa.

gregory zamotałam się w ostatnim zdaniu bo zawsze myślałam ze przy 1.2 lub 1.8 głębia będzie mniejsza, za to rozmycie będzie na maxsa ale popraw mnie bo może pokręciłam
http://www.youtube.com/watch?v=5GBFZ2Qdvf8
http://www.youtube.com/watch?v=jaRhH_W9KZM

gregory23 

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 2010-09-12, 20:20   Re: Ostry portret i maksymalnie rozmyte tło.

Wena napisał/a:
gregory23 napisał/a:
agazoom napisał/a:

Ale im większa ogniskowa obiektywu (portretówka super wychodzi około 85 mm - 100mm) i mniejszy paranetr F niektóre obiektywy pozwalają od F=1.2 (drogie) a w miarę dostępne to F=1.8 tym głębia wyjdzie większa.

gregory zamotałam się w ostatnim zdaniu bo zawsze myślałam ze przy 1.2 lub 1.8 głębia będzie mniejsza, za to rozmycie będzie na maxsa ale popraw mnie bo może pokręciłam

Tak masz racje, napiąłem że głębia większa a miałem na myśli rozmycie większe :)

[ Dodano: 2010-09-12, 20:21 ]
proszę moderatora o poprawienie tego błędu żeby nikt sie nie mylił lub dodanie korekty, bo ja już nie mogę edytować

Odpowiedz do tematu