Forum Album Sklep
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Smaczaki - przysmaki dla psa Pomagam.pl - Pomagamy w potrzebie Zwierzakowo - Internetowy Sklep Zoologiczny Labradory - na dobre stawy

Poprzedni temat «» Następny temat
"nie prześwietlę psa bo mi go szkoda"
Autor Wiadomość
Daisyslawa 
Ania & labradość

Mój labrador: Teyla & Fido, Daisy [*]
Pomogła: 24 razy
Wysłany: 2010-03-31, 17:21   "nie prześwietlę psa bo mi go szkoda"

Coraz częściej spotykam się z opiniami właścicieli psów, często labradorów, którzy nie chcą prześwietlić swojego psa, bo jest im go żal. Mówią, że żal im psa, bo będzie bidulek nieprzytomny itd. Ale czy to naprawdę taka krzywda? W końcu nie trzeba wprowadzać psa w narkozę, wystarczy zwykła premedykacja.
Czy nie lepiej mieć przez jakiś czas zwiotczonego psa, ale wiedzieć, czy jest chory czy nie i w razie czego już rozpocząć leczenie?

Spotałam się parę dni temu z historią, która nie wygląda na zbyt kolorową.
Pewna dziewczyna pod namową hodowcy, ale i właśnie z powodu swojego współczucia dla psa nie prześwietliła go, a teraz okazało się, że pies ma dysplazję łokciową i jest za późno na zabieg.

Nie rozumiem takiej logiki :(

milka556 

Mój labrador: Zefir i Amore
Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2010-03-31, 17:25   

I takim sposobem właściciel robi psu największą krzywdę... później już nie ma drogi odwrotu... :(

Daisyslawa 
Ania & labradość

Wysłany: 2010-03-31, 17:27   

milka556, no właśnie o to mi chodzi.
Nie dziwię się osobom, które boją się np sterylizacji, to jednak narkoza, operacja, brak odwrotu.
Ale RTG? :(

zbeata06 

Mój labrador: Tores i Wonder (DT)
Pomogła: 25 razy
Wysłany: 2010-03-31, 17:30   

A mnie na szkoleniu pewna pani opowiedziała inną historię. Prześwietliła labka 16 tyg. w znanej klinice. Wszystkie stawy zdrowe- koszt 350zł :bad: Ale poradzili,że na wszelki wypadek mogę zrobić zabieg. Zdrowy pies,a tu proponują zabieg- 500zł. I jak tu wierzyć wetowi.

Daisyslawa 
Ania & labradość

Wysłany: 2010-03-31, 17:44   

zbeata06, wtedy zasięgnełabym opinii innego weta zanim zdeycowałabym się na zabieg

milka556 

Mój labrador: Zefir i Amore
Pomogła: 32 razy
Wysłany: 2010-03-31, 17:46   

Daisyslawa napisał/a:
wtedy zasięgnełabym opinii innego weta zanim zdeycowałabym się na zabieg

ja też, nawet w błachej sprawie kiedy nie jestem przekonana, zawsze zasięgam porady u innego weterynarza, bo niestety często zdarza się, że ile weterynarzy tyle opinii i nie każda z nich jest trafna.

Gloria 
Troskliwy Miś

Mój labrador: Panki
Wysłany: 2010-03-31, 17:59   

Ja również nie rozumiem takiego podejścia. Mój pies miał już dwa razy prześwietlane stawy biodrowe. Pierwszy raz dla naszej pewności a drugi dlatego że spadł nam z łóżka i kulał i niestety bez zwiotczenia jakiekolwiek badanie nie wchodziło w gre bo chłopak za bardzo się spinał. Miał też prześwietlane łokcie ale to "na żywca" jak był młodziutki. Widok odlatującego psa, kroplówki, szepczących coś między sobą wetów nie jest przyjemny ale niestety konieczny żeby mieć pewność że pies jest zdrowy, że nie potrzebuje leczenia. Nie jest to też aż taka trauma ani dla nas ani dla psa żeby z tego rezygnować. Myślę że to jest dziwnie rozumiana nasza wygoda czy bardziej wymóka niż prawdziwy powód dla którego nie prześwietlamy swoich psów. To trochę tak jak z ciążą dla zdrowia suki :|

Daisyslawa 
Ania & labradość

Wysłany: 2010-03-31, 18:19   

Gloria napisał/a:
Widok odlatującego psa, kroplówki, szepczących coś między sobą wetów nie jest przyjemny

Na pewno nie jest to przyjemne, ale widok cierpiącego, chorego psa, który ma już o wiele mniejsze szanse na pomoc, jest moim zdaniem o wiele bardziej nieprzyjemne ;(

Gloria napisał/a:
le niestety konieczny żeby mieć pewność że pies jest zdrowy, że nie potrzebuje leczenia. Nie jest to też aż taka trauma ani dla nas ani dla psa żeby z tego rezygnować.

Właśnie tak samo myślę. Po Świętach idziemy na RTG z Teylą

Gloria napisał/a:
Myślę że to jest dziwnie rozumiana nasza wygoda czy bardziej wymóka niż prawdziwy powód dla którego nie prześwietlamy swoich psów. To trochę tak jak z ciążą dla zdrowia suki

Być może i tak :( Smute :|

zaradna 

Mój labrador: Elmo
Pomogła: 4 razy
Wysłany: 2010-03-31, 18:40   

Daisyslawa napisał/a:
Coraz częściej spotykam się z opiniami właścicieli psów, często labradorów, którzy nie chcą prześwietlić swojego psa, bo jest im go żal. Mówią, że żal im psa, bo będzie bidulek nieprzytomny itd.

Właśnie takie podejście mają moi rodzice i mimo mojego tłumaczenie, że większą krzywdę można psu zrobić nie prześwietlając go ale do nich to nie dociera.

[ Dodano: 2010-03-31, 19:41 ]
Dobrze, że Elmo to mój psiak ja go utrzymuję i oni prawa nie mają żeby mi zabronić prześwietlenia czy np. kastracji :)

Agu. 

Mój labrador: Libby
Pomogła: 14 razy
Wysłany: 2010-03-31, 18:56   

Ja pierwszy raz prześwietlałam Libby w wieku 6 miesięcy. Weterynarz stwierdził, że jego zdaniem nie ma sensu, bo w tym wieku cały czas wszystko się rozwija, że jednego dnia stawy mogą być OK, a za miesiąc czy dwa mogą pojawić się początki dysplazji i prześwietlenie najlepiej zrobić dopiero w wieku 15 miesięcy. Hodowczyni była tego samego zdania, że na prześwietlenie za wcześnie (zwłaszcza, że oboje rodzice mają HD-A). No ale ja jestem uparta i po przestudiowaniu tematu na forum o profilaktycznym prześwietleniu szczeniaków zrobiłam RTG - na szczęście stawy okazały się być idealne :) Muszę przyznać, że strasznie to przeżywałam, zwłaszcza, że po podaniu narkozy wet wyszedł z pomieszczenia i zostałam tam sama z tatą i psem i Libby zasypiając zaczęła się krztusić i ja podtrzymując ją na rękach nie wiedziałam co się dzieje :( Wet zapomniał uprzedzić, że to może być normalne i dlatego przed podaniem narkozy pies musi mieć głodówkę - bo mogą wystąpić wymioty. Później zrobiło mi się jej tak bardzo szkoda, jak po uśpieniu wet przenosił ją do innego pomieszczenia, łapki były takie bezwładne :( :( Na czas prześwietlenia kazał nam gdzieś iść, bo nie było sensu siedzieć w poczekalni kilka godzin (aż pies się wybudzi). No to poszliśmy do cioci, a ja przez cały ten czas nie myślałam o niczym innym jak o Libby, cały czas miałam przed oczami krztuszącego się psa :( Mama widząc jak to przeżywam stwierdziła, że chyba następnego prześwietlenia nie będziemy robić, bo dużo zdrowia i nerwów to kosztuje zarówno psa jak i mnie. Wtedy też stwierdziłam, że nigdy więcej! Ale teraz z perspektywy czasu wiem, że było to potrzebne i wcale nie było takie straszne jak początkowo mi się wydawało. Pewnie znowu będę przeżywać jak głupia, ale oczywiście zrobimy prześwietlenie w wieku 15 miesięcy :tak:

moniab 
Monika

Mój labrador: Bluetooth
Pomogła: 20 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2010-03-31, 19:23   

Ja prześwietlam każdego swojego psa. Natomiast ostatnie prześwietlenie było dla mnie koszmarem nie dlatego, że wyszła dysplazja tylko dlatego, ze robiłam to w miejscu w którym prześwietlałam Bleckiego na dzień przed jego śmiercią. Taki bezwładny i nieobecny oczami Bluciak Przypomniał mi Blekusia którego niosłam umierającego na rękach. Mogę zrozumieć, ze przez jakiś czas ma się uraz do widoku psa po głupim jasiu ale przecież dzięki takiemu prześwietleniu mój pies ma szansę na szybszy powrót do zdrowia. Zrobione odpowiednio wcześnie dało mi szanse na szybkie działanie.
Tak więc nie rozumiem ludzi.
A tak na marginesie - niektórzy weci wprowadzają w błąd mówiąc że pierwsze prześwietlenie robi się w wieku 1,5 roku. Przecież w tym wieku robi się drugie już do rodowodu. Np. Nasz Hemp (Mariusz) był zdziwiony kiedy powiedziałam mu że ma prześwietlić brata Bluciaka - On chciał zrobić to dopiero za 10 miesięcy.

klauzunka 

Mój labrador: Tequila i Lola
Pomogła: 16 razy
Wysłany: 2010-04-05, 14:09   

Prześwietliłam Teq w wieku 5,5 m-ca. Nie dziwię się ludziom, którzy mówią, że nie prześwietlą psa bo im go szkoda. Ja miałam odloty na samą myśl o rtg. Naczytałam się o wiotczejących psach, rynienkach...eh...Ale takie gadanie, i moje obawy wynikałY niestety tylko z niewiedzy. Wiedziałam, że trzeba ale bałam się jak ognia. Zadzwoniłam do Siembiedy i prześwietlenie miało być za tydzień. Przez ten tydzień wierzcie albo nie chodziłam jak zoombie :bad: Tak na prawdę tylko dlatego, bo nie wiedziałam z czym to się je. Non stop myślałam, przetrzepywałam internet, non stop miałam mdłości nerwicowe. Na 12 godzin przed badaniem miałam Teq nie dawać nic do jedzenia, bo po głupim jasiu mogła zwymiotować. Teq nie zwymiotowała ale na miejscu z nerwów zhafciłam się ja :x Cóż :bad:
Potem była rynienka i te sprawy. A potem diagnoza wszystko -idealnie :jupi:
Lada momentek czeka nas powtórka z rozrywki z wpisem do rodowodu.
I szczerze już się nie boję. A dla tych wszystkich, którym szkoda psów, którzy się boją - ZAUFAJCIE NIC ZŁEGO PSU SIĘ NIE DZIEJE :tak: tylko STRACH MA WIELKIE OCZY :oczy:

Daisyslawa 
Ania & labradość

Wysłany: 2010-04-05, 14:12   

klauzunka napisał/a:
Wiedziałam, że trzeba ale bałam się jak ognia.

Każdy ma takie myśli przed, ale to nie zmienia faktu, że właśnie POWINNO się...

konraad94 
GO WOPR

Mój labrador: Laki
Wysłany: 2010-04-06, 20:36   

Ja z Lakim w czwartek idę właśnie na przeswietlenie. I też się tyle w necie naczytałem, ze mówiłem to mamie przez jakiś czas. To powiedziała, że mi internet wyłączy jak jeszcze raz czegoś takiego będę szukał :) Też się trochę boję tego RTG, ale jakoś damy radę :D

Daisyslawa 
Ania & labradość

Wysłany: 2010-04-06, 20:38   

konraad94 napisał/a:
Ja z Lakim w czwartek idę

My też w czwartek

Odpowiedz do tematu