Forum Album Sklep
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Smaczaki - przysmaki dla psa Pomagam.pl - Pomagamy w potrzebie Zwierzakowo - Internetowy Sklep Zoologiczny Labradory - na dobre stawy

Poprzedni temat «» Następny temat
Zatrucie bizmutem
Autor Wiadomość
ula_cz 
Biszkoptowa Zadymiara :)

Mój labrador: Aza
Pomogła: 24 razy
  Wysłany: 2010-02-04, 18:55   Zatrucie bizmutem

Aza wylizała łapkę wysmarowaną Dermatolem (związki bizmutu) i od wtorku wymiotuje, nic nie je, nie pije, dziś dostała biegunki dodatkowo... jak to się leczy? i czy z tego wyjdzie?'
Próby wątrobowe w porządku

fieldfare 

Mój labrador: Prima ['] & Blana [']... już razem 'śnią'
Pomogła: 19 razy
Wysłany: 2010-02-04, 19:17   

Nie wiem, czy to coś pomoże...

Toksyczność związków bizmutu
Toksyczność bizmutu dotyczy przede wszystkim przekroczenia dawek soli bizmutu stosowanych w celach leczniczych, najczęściej w wypadku współistnienia nefropatii bądź hepatopatii. Dym papierosowy wśród swoich składników zawiera również bizmut. Bizmut – 214Bi – stanowi także produkt rozpadu promieniotwórczego radonu obecnego w budowlach z „wielkiej płyty” i jako taki może być wdychany. Narażenie zawodowe na bizmut jest rzadkie i dotyczy wyrobu kosmetyków, leków, bądź chemikaliów. Objawy zatrucia bizmutem dotyczą wielu narządów. W jamie ustnej przejawia się ono zapaleniem błony śluzowej i dziąseł oraz wystąpieniem czarnego rąbka siarczku bizmutowego na granicy zębów i dziąseł. W przewodzie pokarmowym dojść może do owrzodzenia jelita grubego z następowymi wodnisto-krwistymi stolcami. W układzie moczowym może wystąpić nefropatia z objawami białkomoczu lub nerczycy. W obrazie mikroskopowym charakterystyczne są tu wtręty wewnątrzjądrowe, w komórkach kanalików proksymalnych, utrzymujące się dziesiątki lat. Intoksykacja bizmutem w przypadku wątroby przejawia się uszkodzeniem hepatocytów, z następową żółtaczką, w układzie krwiotwórczym granulocytopenią, a w zatruciuazotanem bizmutawym także methemoglobinemią. Na skórze pojawić się mogą wykwity różnego rodzaju. Inne, mało
specyficzne objawy zatrucia bizmutem, dotyczą wystąpienia bólów głowy, nudności i wymiotów, ślinotoku, braku łaknienia, wzmożonego pragnienia i uczucia suchości w ustach lub biegunki. Zwraca się uwagę na problem zwiększonej szkodliwości związków bizmutu w przypadku pierwotnego uszkodzenia nerek, bądź wątroby. Badania szczurów z marskością wątroby wskazują na znacznie wyższy poziom bizmutu w wątrobie, kościach, nerkach, śledzionie, płucach i sercu niż w populacji kontrolnej, z porównywalnym poziomem bizmutu w nerkach.
Leczenie zatrucia w wypadku pojedynczego przyjęcia znacznej ilości związku
bizmutu polega na płukaniu żołądka. Jest ono skuteczne nawet przez wiele godzin
po przyjęciu preparatu, ze względu na powolne wchłanianie bizmutu z przewodu pokarmowego
. W celu przyspieszenia wydalania bizmutu stosuje się diurezę forsowaną lub hemodializę. Uważnej pielęgnacji wymaga jama ustna. Doświadczenia nad zwierzętami wskazują na pozytywne działanie DMPS lub DMSA stosowanych w dawce 30 mg/kg. Dla eliminacji methemoglobinemii podaje się preparaty Helthion, Katalysin lub witaminę C (w dawce 1g) dożylnie oraz stosuje się tlenoterapię.

Źródło: http://www.kwadryga.pl/up..._4_09_36-38.pdf

Arleta 

Mój labrador: -Lusia- ..... i w sercu V.....
Pomogła: 47 razy
Wysłany: 2010-02-04, 19:24   

fieldfare, dokładnie to samo chciałam wkleić
ula_cz, a byłaś u weta? jest zdiagnozowana czy to tylko Twoje przypuszczenia?

Enzo 

Mój labrador: ENZO Lualaba i Pola (Betty Anpi Buffyland)
Wysłany: 2010-02-04, 19:32   

No właśnie tylko czy na pewno stan chorobowy jest wynikiem Dermatolu.
wikipedia podaje:
Dermatol (bizmutawy galusan zasadowy, Bismuthi subgallas, Bismuth subgallate, Bismuthum subgallicum, Dermatolum o wzorze: C6H2(OH)3COOBi(OH)2 - nazwa zwyczajowa zasadowego galusanu bizmutowego. Substancja ma postać ciężkiego, żółtego proszku. Dermatol jest wykorzystywany w lecznictwie jako zasypka na skórę, służy jako środek odkażający, osuszający, ściągający i przeciwzapalny. Ponadto może być używany doustnie jako środek przeciwbiegunkowy i osłaniający błonę śluzową żołądka i dwunastnicy (dawniej posiadał duże znaczenie jako lek przeciwwrzodowy). Stosowany jako składnik maści i zasypek w chorobach skóry takich jak: stany zapalne skóry, rany sączące i wrzody.
Zdaje mi się, że jeśli chodzi o zatrucia to wszystko zależy od dawki trujących związków. Generalnie leki bez recepty nie posiadają ich dużo z uwagi na zagrożenia mogące wyniknąć z faktu ich spożycia.
więcej informacji też tutaj: http://www.pharma-cosmeti...51,1,0,ant.html
Nie zaleca się stosowania wewnętrznego.
Barbara Borzymowska

Arleta 

Mój labrador: -Lusia- ..... i w sercu V.....
Pomogła: 47 razy
Wysłany: 2010-02-04, 19:36   

Enzo napisał/a:
wszystko zależy od dawki
wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną....
Ula jeśli wetki mówią, że to nie od tego to może pomyśl co jeszcze, może zjadła coś na dworze czy w odmu, zbadaj nerki, no nie wiem... Bardzo Ci współczuję.

ula_cz 

Wysłany: 2010-02-04, 19:56   

chodzi o to, że jak Aza zaczęła wymiotować to wymiociny miały zapach tej zasypki.... Mam nadzieję że się z tego wykaraska..
Arleta napisał/a:
a byłaś u weta

u weterynarza byłyśmy we wtorek i mimo podania antybiotyku i leków przeciwwymiotnych Aza nadal wymiotuje... od 2 dni jeździmy na kroplówki... dziś w sumie tylko 2 razy wymiotowała ale już nie ma czym wymiotować bo nic nie je nie pije, tylko na tych kroplówkach jedziemy :cry:
jutro zostanie jej znowu pobrana krew i zawieziona do szpitala na dokładne badania ...

Basia i Barni 

Mój labrador: Sasza, Iwan i Barni
Pomogła: 56 razy
Wysłany: 2010-02-04, 20:37   

Jezu Ula daj znac co z nia :cry:

ula_cz 

Wysłany: 2010-02-04, 20:47   

Basia i Barni napisał/a:
Jezu Ula daj znac co z nia :cry:

aktualnie śpi ledwo żywa... ale mało w dzień spała bo 2 razy u weta byłyśmy, i u wterynarza obszczekała świnkę morską i z każdym się witała, więc nie jest tragicznie, ale nie jest też dobrze... więc niech śpi organizm się regeneruje..

agazoom 

Ostrzeżeń:
 4/3/6
Wysłany: 2010-02-04, 20:50   

ula_cz, nie potrafię pomóc zostaje mi trzymać kciuki za Azę i Ciebie :tuli:

Ewelinka22 
30 kg Troskliwego Misia

Mój labrador: Yoko, Boni
Pomogła: 43 razy
Wysłany: 2010-02-04, 20:58   

Ja również trzymam kciuki za dziewczynkę :tuli:

— Mark Twain

Basia i Barni 

Mój labrador: Sasza, Iwan i Barni
Pomogła: 56 razy
Wysłany: 2010-02-04, 20:58   

Nic nie pozostaje jak trzymac kciuki i moje psy pazury :tuli:

asiulka0886 

Mój labrador: Coca
Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2010-02-04, 21:24   

Spokojnej nocy wam życzymy trzymajcie się :tuli:

moniab 
Monika

Mój labrador: Bluetooth
Pomogła: 20 razy
Ostrzeżeń:
 1/3/6
Wysłany: 2010-02-04, 21:59   

Ula jesteśmy z Tobą :tuli: Musi być dobrze, tylko dlaczego wet nie daje nic na odtrucie? Nie znam się na tym, ale skoro jest podejrzenie to na co czekać? Daleko masz do jakiegoś innego weta? Moze warto skonsultować to z kimś jeszcze.
:tuli:

mTa22 

Mój labrador: Roni
Pomogła: 6 razy
Wysłany: 2010-02-04, 22:26   

ja też trzymam kciuki!!!!!!

ula_cz 

Wysłany: 2010-02-04, 23:04   

moniab, byłam u 2 wetki robiłyśmy prześwietlenie... ona też powiedziała że to raczej nie od tego, a mi się wydaje że to od tego... i dzwoniłam do swojej weterynarz i jej przeczytałam co znalazłam i to co Wy znaleźliście w necie i powiedziała że jakiegoś tam lekarstwa będzie szukać w Cefarmie więc jutro na 10.30 znowu na kroplówkę...
Aza od 18 tfu tfu nie wymiotuje, dałyśmy jej nospę bo brzuszek ją bolał... bo poprosiła nawet żeby wyjść na balkon i leżała na zimnej posadzce.
Dałam jej tabletki przeciwwymiotne Bioprazol i teraz śpi z mamą pod kołderką wełnianą... co się nigdy nie zdarzyło bo nie ciągnęło jej nigdy do naszych łóżek...
Jesteście Kochani że trzymacie kciuki za moją Niunię... żeby tak dało się cofnąć czas :cry:

Odpowiedz do tematu