Forum Album Sklep
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  ProfilProfil
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Smaczaki - przysmaki dla psa Pomagam.pl - Pomagamy w potrzebie Zwierzakowo - Internetowy Sklep Zoologiczny Labradory - na dobre stawy

Poprzedni temat «» Następny temat
Artykuły naukowe - poszukiwanie źródeł rzetelnych informacji
Autor Wiadomość
Ndal 

Wysłany: 2005-05-31, 18:28   

maw - zafascynowało mnie Twoje przekonanie o tym że artykuły naukowe sponsorowane są przez koncerny farmaceutyczne ??
Czy aby nie pomyliłaś artykułów ( czy wręcz ogłoszeń) w prasie popularnej z artykułami naukowymi w pismach naukowych - recenzowanych ?
Chyba muszę popytać znajomych jak oni się zresztą chronią przed takimi zarzutami - no bo właściwie cokolwiek by stwierdzili może wynik ich pracy być w czyimś interesie. O ile wiem pracownicy uczelni wyższych płaca ze środków przeznaczonych na badania naukowe za publikacje i pod postępowanie dyscyplinarne podlegałoby publikowanie fałszywych wyników badań za pieniądze przekazywane w takim przypadku nielegalną drogą.

KasiaDzB 

Mój labrador: Portos
Wysłany: 2005-05-31, 18:48   

Ndal ma racje...Ja baaardzo nie lubie kiedy ktos nawet sugeruje,ze badania naukowe a pozniej ich publikacje sa sponsorowane :!: :x Oczywiscie wiele firm ma fundusze przeznaczone na zlecenie badan naukowych,ale to na tyle powazne firmy,ze w zaden sposob nie ingeruja w wyniki.A zreszta ktos kto jest prawdziwym i powaznym badaczem nigdy nie nagnie wynikow badan.I to bez znaczenia czy mowimy o badaniach w dziedzinie farmacji,medycyny czy tez nauk spolecznych (o ktorych tylko moge sie wypowiadac,ale sadze ze w inych wymienionych jest dokladnie tak samo).

maw 

Mój labrador: Moli
Wysłany: 2005-06-01, 14:59   

z przyjemnością zapoznam się z takimi publikacjami....

czy znacie jakis artkuł (mam na mysli publikacje nie prace naukową) na temat karmy przemysłaowej albo leku który zawiera negatywne opinie o produkcie...i nie mam na mysli działalności nieuczciwej konkurencji..

KasiaDzB 

Wysłany: 2005-06-01, 15:29   

wdarły sie tu pewne nieścisłości...Mozemy mowic o publikacjach (w sensie publikacji wyników przeprowadzonych badań),artykułach prasowych (sponsorowanych lub nie - w przypadku sponsorowanych musi byc podana inf.ze jest to artykuł sponsorowany) oraz pracach naukowych,ktore zazwyczaj są obszerne,również publikowane,ale zazwyczaj znane osobom ściśle zainteresowanym.I tyle :)
moze maw sprecyzujesz, o ktore Ci chodzi w kontekscie tego co pisalas wczesniej??

Ndal 

Wysłany: 2005-06-01, 15:58   

znam publikacje naukowe (nie wiem co dokładnie masz na myśli pisząc: "publikacje nie prace naukową") np wskazujące na możliwe szkodliwe działanie karmy przemysłowej w żywieniu psów. Lekami się nigdy nie zajmowałam czy nie interesowałam więc nie wiem ale ogólnie nawet na ulotkach dołączanych do leków opisane są np działania uboczne więc skądś się to bierze - najczęściej z badań naukowych :) A publikacji tego typu szukac trzeba nie w prasie popularnej (bo ta najczęściej goni za sensacją ) a w przynajmniej czasopismach popularnonaukowych lub naukowych np. : " Medycyna Weterynaryjna"

maw 

Mój labrador: Moli
Wysłany: 2005-06-01, 16:22   

przepraszam, ze wprowadziłam chaos przez brak precyzyjnych określeń - na swoje usprawiedliwienie mam tylko brak ostatnio czasu..ale juz pisze..

Mam na myśli artykuły w gazetach. np Ostatnio w gazecie "xxx"- podam na pw był obszerny artykuł o kawie i był to artykuł sponsorowany mimo braku info o tym (importer kawy zapłacił za reklamę w formie artykułu) podaję przykład kawy, bo to jest jedyny przykład który sprawdziłam. Tak samo działa rynek karm i leków...-nie mam konkretnych przykładów, zawsze ignorowałam takowe artykuły...

Co innego jeśli Pan XXX (który jest fachowcem w danej dziedzinie) podpisuje się pod artykułem (i to jest to o czym pisze NADAL i w 100% sie z tym zgadzam) - nie pisałam o pracach naukowych a o artykułach i publikacjach

I z całą pewnością nie mam nic do powiedzenia w temacie badań naukowych (oprócz pasożytów pieczarek) i ich publikacji

a tak na marginesie Czy wiecie np. przyczyną autyzmu u dzieci moga być szczepionki? Ja o tym czytałam, ale nie mogę teraz znaleźć artykułu..

Chyba zaraz z tym wywodem admin mnie stąd pogoni :oops:

Ndal 

Wysłany: 2005-06-01, 17:31   

Hm całe zamieszanie wynika stąd że dla mnie (spaczenie zawodowe ;) ) artykuł czy publikacja to co "dzieło" najmniej popularnonaukowe a w kazdym razie podpisane imieniem i nazwiskiem badacza. Dawno już stwierdziłam że tym co napisał jakiś redaktor na podstawie tego co usłyszał , zrozumiał i przekręcił (mam liczne przykłady, że nawet jak usłyszał to nie znaczy że zrozumiał, zapamiętał i nie przekręcił) nie należy się przejmować, z takich materiałów trudno czerpać wiedzę o świecie. wywiady najczęściej są nieautoryzowane a notatki w gazecie opierają się na domysłach i domniemaniach. Przykład : pan redaktor który przyszedł ponoć przygotowany do rozmowy o bobrach które pojawiły się w okolicach Wrocławia zaczął poważnie mnie pytac czy są one niebezpieczne dla człowieka - wyobraźcie sobie bobra zagryzającego pana redaktorka ;) No a duża część tak zwanych artykułów w prasie popularnej powstaje w ten sposób że redaktor czy jakiś tam pismak (redaktor to za szlachetny tytuł w tym przypadku) bierze materiały z jakiejs firmy i skrót z nich publikuje jako wynik swoich poszukiwań i przemyśleń.

Żeby nas Mod nie zabił przydałoby sie ostatnich kilka postów przwenieśc do nowego tematu o poszukiwaniu źródeł rzetelnych wiadomości.
O co Moda uprzejmie proszę ( bo do importu te posty mają się nijak a usuwać ich troche chyba szkoda ) :)

KasiaDzB 

Wysłany: 2005-06-01, 18:21   

jestem za :) jestem tez troche w podobnej sytuacji jak Ndal - tylko niejako patrze na kwestie wiarygodnosci takich materiałów z dwoch perspektyw: dziennikarskiej i naukowo-badawczej także. Dlatego tez podjelam temat,bo jest on jak najbardziej istotny. Stwierdzenie,ze artykuly prasowe sa niewiarygodne,bo sa sponsorowane, niesie za soba powazne konsekwencje.Jednoczesnie jest tez oczywiscie bardzo nieścisłe,o czym byla juz mowa :P
W kazdym razie temat jak najbardziej nie "importowy" za co Moda przepraszam i przyłączam sie do prośby Ndal :)

Odpowiedz do tematu